Restauracja Vrå

HoteleProjektowanie wnętrz

Projektanci wnętrz Semrén & Månsson stworzyli w restauracji Vrå nie tylko funkcjonalną przestrzeń, która spełnia wszelkie wymagania konserwatorów zabytkowego budynku, ale także prawdziwą przygodę dla odwiedzających: z centrum Göteborg przeniesiesz się prosto do dzielnic Tokio.

KlientStrawberry Properties

AdresGöteborg

Rok2019

Powierzchnia400 m2

NagrodyGulstolen: Sveriges arkitekters pris för årets bästa inredning 2020

”Naszym zamiarem było uchwycić wrażenie kameralności w przestronnym pomieszczeniu. W tworzeniu tej przestrzeni pomogły pergole, składane parawany i okrągłe stoły osłonięte szklanymi panelami.”

Sara Ewresker, architektka SAR/MSA

Tokio w samym centrum Göteborg

Pierwotnie restauracja mieściła się w niedużym pomieszczeniu hotelu Clarion Post w centrum Göteborg. Podczas swojej działalności dostała wiele pozytywnych recenzji, a liczba zainteresowanych stale rosła, przez co przestrzeń i możliwości kuchni zaczęły ograniczać jej aspiracje. W końcu podjęto decyzję, że restauracja pozostanie w murach Clarion Post, po zapewnieniu większej przestrzeni na jej potrzeby. Naturalnie pojawiło się kolejne pytanie: gdzie należy ją umieścić? Przecież mowa tu o zabytku architektonicznym, który ma surowe zasady dotyczące  jego ochrony.

Poza tym koniecznie trzeba było przestrzegać technicznych wymogów dla obiektów gastronomicznych, zapewnić specjalną wentylację, ustalić logistykę z inną restauracją hotelu, Norda – wszystko to utrudniało zadanie, ale jednocześnie sprawiało, że stawało się jeszcze bardziej interesujące. Aby znaleźć rozwiązanie zaproszono Semrén & Månsson, twórcę projektu Clarion Post. W efekcie nową lokalizacją restauracji Vrå okazało się serce hotelu: przestrzeń, która wcześniej służyła jako placówka głównego urzędu pocztowego w Göteborgu.

Podczas tworzenia koncepcji wnętrza przyjęliśmy istniejące warunki nie jako ograniczenia, ale jako możliwości. W wyniku naszej pracy powstała nie tylko funkcjonalna przestrzeń, ale także prawdziwa przygoda dla odwiedzających: z centrum Göteborg przeniesiesz się prosto do dzielnic Tokio.

– Właśnie za to uwielbiam projekty przebudowy – za to, że trzeba rzucać wyzwanie samemu sobie, myśleć nieszablonowo. Prawie całe wnętrze zostało zaprojektowane i zbudowane na miejscu, ale ponieważ wymogi dotyczące ochrony zabytków nakazują, żeby wszystko było odwracalne, pracowaliśmy z różnymi „wysepkami”, które nie łączą się z zabytkowymi strukturami – mówi Sara Ewresker, architektka i współautorka koncepcji wystroju wnętrza.

Kameralność w historycznym majestacie

Przeprowadzka do dawnej poczty spowodowała nie tylko logistyczne problemy. Ważne było zachowanie wrażenia prywatności w masywnym, historycznym otoczeniu. Rozwiązaniem było dzielenie przestrzeni na strefy, osobne pomieszczenia, następujące po sobie niczym budynki na małej ulicy. Posiadające różne charakterystyki, jeden po drugim pobudzają odczucia, które składają się na jednolite wrażenie płynące z całego wnętrza. Składane parawany, kratki, szklane panele, ekrany sufitowe i tekstylia delikatnie wyznaczają granice przestrzeni, a różne rodzaje siedzeń, od klasycznego japońskiego Horigotatsu po długie stoły i dzielone sale, pozwalają dostosować przestrzeń restauracji do liczby gości. Rozważnie i praktycznie, a jednocześnie klimatycznie.

”Wyobraź sobie, że jedną nogą jesteś w Europie, a drugą w Japonii.Dokładnie tak powinieneś się czuć, gdy odwiedzasz restaurację: klimat jest znajomy, ale jednocześnie nieco intrygujący.”

Sofia B Olsson, menedżer operacyjny restauracji Vrå

Łącząc tradycyjny japoński i skandynawski wystrój

Podejście restauracji Vrå wyróżnia korzystanie z organicznych, koniecznie lokalnych produktów, których drogę można śledzić na każdym etapie. Ta idea została wyrażona we wnętrzu. Również w menu, elementy tradycji japońskiej sąsiadują ze skandynawskimi. Zarówno w japońskim, jak i skandynawskim designie dominują trwałe, naturalne materiały: drewno, szkło i kamień naturalny. Wystrój restauracji Vrå łączy obydwie kultury: muszle wykonane z bohuslańskiego granitu i wapienia, ręcznie malowane panele wykonane z częściowo przetworzonego szkła Orrefors oraz zasłony barwione ręcznie przez japońskiego artystę tekstylnego.

Share

Chcesz się z nami skontaktować?

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej pracy, rozpocząć współpracę lub poszukać pracy? Skontaktuj się z nami. Od czasu do czasu możesz również otrzymywać od nas e-maile z informacją treścią.

LinkedInInstagram