Od magazynów tytoniu i wina po nowoczesne biura – z zachowaniem przemysłowego charakteru budynków z lat 20. Gullbergsvass to ekscytujący ukryty klejnot dzielnicy Göteborg, gdzie do wielokrotnie nagradzanego budynku Pagoden dołączają teraz nowe projekty Semrén & Månsson w zakresie renowacji i nowego budownictwa.
Powierzchnia całkowita37 000 m2
WizualizacjeSoulNagrodyLaureat nagrody Pera and Alma Olsson Foundation Design Award w 2012 roku. Nominowany do nagrody Helge Zimdala.
”Dzięki nowemu mostowi Hising i połączeniu z Götaland, obszar ten znajdzie się wkrótce w zupełnie inne miejscu w miejskim krajobrazie. Oczywiście ten projekt go odmieni.”
Jens Ragnarsson, zastępca menedżera regionalnego
Po dekadach zapomnienia, budynki przemysłowe w pobliżu Dworca Głównego w Göteborgu dostają drugie życie. Zdążyły już nawet otrzymać status zabytków Göteborga, a teraz zostaną odmienione. Dawniej ciemne i zamknięte pomieszczenia starannie odnowiono i wypełniono nowym światłem; odświeżono elewacje, wejścia i klatki schodowe. A to tylko początek. Po zakończeniu transformacji, dzielnica Gullbergsvass zmieni się z położonej na uboczu części miasta w atrakcyjną i dostępną część śródmieścia Göteborga.
Południowa elewacja starego magazynu tytoniu została rozebrana cegła po cegle. Następnie, przy użyciu oryginalnych cegieł został przebudowany w nowej odsłonie. Pojawiła się reprezentatywna ażurowa betonowa fasada, wpuszczająca mnóstwo światła dziennego i tworząca rozpoznawalny wygląd budynku.
Budynek Pagody, pierwotnie zaprojektowany przez Cyrilusa Johanssona, jest doskonałym przykładem technologii budowlanej z lat 20. Monumentalna konstrukcja, z masywnymi ceglanymi blokami i niewielkimi oknami pod zakrzywionym miedzianym dachem z chińskimi motywami. W tych historycznych i chronionych ramach, Semrén & Månsson dostało zadanie na stworzenie otwartego, jasnego i nowoczesnego biura. Niewielka ingerencja w strukturę budynku pozwoliła na wydłużony jasny dziedziniec od strony wschodniej, rozwiązując tym samy problem gabarytów budynku, co w przeciwnym razie doprowadziłby do powstania zbyt ciemnego centralnego dziedzińca.
W 2012 roku przebudowana Pagoda została nazwana jednym z lepszych budynków w Göteborgu.
Dwupiętrowy budynek, który kiedyś służył jako biuro firmy Vin & Sprit, został wybudowany z oknami z jednej strony od zachodu i solidną ścianą ogniową od wschodu. Wszystko, poza optymalnymi warunkami do przyciągnięcia żądnych światła dziennego współczesnych najemców. Nie pomagało też to, że głębokość budynku to skromne sześć metrów. Jednak po otwarciu pionowych „szklanych szczelin” w całkowicie zamkniętej wcześniej ścianie ogniowej, mogliśmy dać budynkowi nieco świeżości dzięki przestrzeni biurowej, która spełnia aktualne wymagania dotyczące światła i widoków. W miejscu gdzie wcześniej na parterze mieścił się garaż, teraz będzie wolna przestrzeń dla nowej restauracji.
Malutkie kwadratowe okna budynku przy ulicy Kämpegatan 6 zostały odtworzone w swoim pierwotnym wyglądzie i uzupełnione o pionowe szczeliny, dzięki którym światło może swobodniej przenikać. To pełne szacunku spotkanie starego z nowym, które można również zauważyć we wnętrzu, gdzie oryginalne surowe powierzchnie, kute żelazo i betonowe kolumny łączą się z nową klatką schodową, polerowaną betonową podłogą oraz stalowymi listwami i ramami drzwi.
Do tych starannie odrestaurowanych zabytkowych budynków, które bez wątpienia są obiektami dziedzictwa kulturowego, kompleks został uzupełniony o nowoczesny czteropiętrowiec. Naturalnie, budynek wyraźnie wzorowano na starszym, bardziej industrialnym fasonie. Duże okna lancetowe, bogata w detale ceglana fasada i chropowaty wapienny cokół to przykładami tego, jak budynek współgra z sąsiadującymi zabudowaniami. Jednocześnie nowy budynek wyróżnia się od starego elewacją z jasnoszarej cegły, kontrastującej z klasycznym brązowo-czerwonym kolorem panującym wokół.
Ulica Kämpegatan 4-8 zachowuje swoje pierwotne, choć nieoszlifowane gabaryty. W ciągu 10 lat ingerowanie staje się co raz bardziej radykalne. Aby sprostać zapotrzebowaniu na dodatkową powierzchnię biurową, postanowiliśmy wyburzyć ścianę dziedzińca i pogłębić budynek aż o sześć metrów. Wyburzono również poddasze i dodano dwie nowe kondygnacje, które są tak spójne z istniejącą bryłą, że trudno odróżnić nowe od starego. No i wykończenie: nowa główna klatka schodowa z surowymi schodami z kutego żelaza, jak na budynku numer 6 obok.
Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej pracy, rozpocząć współpracę lub poszukać pracy? Skontaktuj się z nami. Od czasu do czasu możesz również otrzymywać od nas e-maile z informacją treścią.
© Semrén & Månsson 2024