KTH akademik dla studentów

Obiekty urzyteczności publicznejSektor mieszkaniowy

Akademik dla studentów w kampusie Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie stawia na innowacje i zasady stabilnego rozwoju. Projektując go, architekci mieli dwa główne wyzwania: jak najbardziej efektywnie wykorzystać przestrzeń i jak zapewnić rozsądny czynsz dla kogoś ze studenckim budżetem.

KlientEinar Mattsson

AdresKTH Campus, Stockholm

Rok2013-2017

Powierzchnia całkowita6 500 m2

NagrodyZwycięzca nagrody The Class Property Innovation and Sustainability Award 2018. Nominowany do nagrody „Bopriset 2018” oraz „Budynek Roku 2019”.

”Zespół chciał stworzyć coś jednocześnie funkcjonalnego i pięknego, budynki które stają się czymś więcej niż tylko mieszkaniami.”

Linda Teng, Przedstawiciel dewelopera realizującego projekt innowacyjnego kampusu i program miejskiego rozwoju w Akademiska Hus

Rozsądny czynsz + jakość mieszkania

Punktem wyjścia do opracowania rozwiązań dla nowej części kampusu był ograniczony budżet studentów. Wybór padł na połączenie inteligentnych technologii i oszczędności. W efekcie pojawił się jeden z potężniejszych budynków w Szwecji, który oszczędza energię. Dzięki inteligentnemu odzyskiwaniu ciepła, ogrzewaniu geotermalnemu i strategicznie rozmieszczonym panelom słonecznym stworzyliśmy podstawy do długoterminowego ekonomicznego i zrównoważonego zarządzania.

– „Jeśli masz 10 000 szwedzkich koron, to ile faktycznie możesz przeznaczyć na wynajem mieszkania? Jak często korzystasz ze swojego domu i do czego jest Ci potrzebny? Aby osiągnąć równość hasła “rozsądny czynsz + wysoka jakość mieszkania” dużo pracowaliśmy nad wielofunkcyjnością. Jednym z przykładów jest nasza decyzja o maksymalnym zwiększeniu miejsca do przechowywania i obszaru funkcjonalnego” – mówi architektka Lena Falg.

Architektura, która wspiera poczucie bezpieczeństwa

Projekt budynków został zainspirowany przez otaczający krajobraz: teren jest położony na wzniesieniu, otoczony skalistymi wzgórzami. Już od początku na główny materiał budowlany został wybrany beton. Ogólne wrażenie budynków tworzą detale elewacji, które są nieliczne, ale bardzo dobrze przemyślane. Przestrzeń ujęta w ramy ścian budynków, krajobrazu i nieba tworzy miejsca do spotkań na świeżym powietrzu i spędzania wolnego czasu.

Dużą uwagę w projekcie przywiązano do poczucia bezpieczeństwa. Powstaje ono dzięki zastosowaniu przezroczystych szklanych fasad w strefach wejściowych, częściach wspólnych, takich jak pralnia czy salon, który przeznaczony jest do spotkań towarzyskich i nauki. W ten sposób zawsze wiadomo, co Cię czeka w tej czy innej przestrzeni wspólnej.

”Projekt ten charakteryzuje się imponującym zestawem rozwiązań, które od momentu powstania koncepcji miały na celu stworzenie stabilnego budynku i kształcenie świadomości ekologicznej jego mieszkańców.”

João Pinto, Szef niekomercyjnego programu Unii Europejskiej ds. wymian studentów i wykładowców Erasmus

Badania w obszarze stabilnego budownictwa

W kampusie, poza akademikami studenckimi, znajduje się laboratorium KTH Live-In Lab. Prowadzi się w nim badania nad w obszarach systemów, technologii, stylu życia i zachowania. Co roku, w zależności od prowadzonych badań, laboratorium jest przebudowywane. Semrén & Månsson zostało partnerem w pierwszym wykonaniu projektu. Celem ówczesnych studentów było zbadanie, jak można skrócić czas od fazy koncepcji do fazy budowy, tak aby mieszkania mogły powstawać szybciej i w lepszej jakości.

– „Kampus KTH jest dobrym przykładem tego, jak patrzymy na architekturę w ogóle. Dzięki Live-In Lab badamy i stawiamy wyzwania przed branżą budowlaną i nieruchomości” – podsumowuje architektka Lena Feigl.

Share

Chcesz się z nami skontaktować?

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej pracy, rozpocząć współpracę lub poszukać pracy? Skontaktuj się z nami. Od czasu do czasu możesz również otrzymywać od nas e-maile z informacją treścią.

LinkedInInstagram