BiurowceHoteleRozwój miejscowościSektor mieszkaniowy
Najwyższy budynek Skandynawii to 245-metrowy Karlatonet wznoszący się w centrum Göteborga. Wokół niego powstaje nowa dzielnica miejska w wysokiej zabudowie. Firma Semrén & Månsson otrzymała możliwość uczestniczenia w tym ambitnym projekcie.
”Nie można zapominać o ludzkiej skali w tak wysokim i masywnym budynku. Konieczna jest staranna dbałość o szczegóły, materiały i wykończenia zarówno na poziomie gruntu, jak i na wysokości.”
Sophie Dufva , architektka SAR/MSA, menedżer regionalny
Na terenie dawnego parkingu w Lindholmen powstaje nowa dzielnica. Wieżowiec Karlatornet, który ma mieć 245 metrów lub 73 piętra wysokości, zmieni panoramę miasta Götborg. Na dawnym parkingu w Lindholmen tworzy się historia miasta. Karlatornet, o planowanej wysokości 73 pięter i 245 metrów, namaluje na nowo panoramę miasta Göteborga. Nawet na naszych ekranach zmienia ona swój wygląd. Hotele, przedsionki budynków mieszkalnych i platformy widokowe; rezydencje, biura i gigantyczny obiekt podziemny, w którym znajdzie się wszystko – od parkingów dla samochodów i rowerów po rozwiązania technologiczne dla potrzeb medialnych całej dzielnicy.
Chociaż nie wygraliśmy przetargu w 2014 roku i nie dostaliśmy zlecania na projekt wieży – zajęła się tym amerykańska firma Skidmore, Owings & Merrill wraz z duńską firmą Entasis, tak Semrén & Månsson stopniowo odgrywał coraz większą rolę w rozwoju Karlastaden od momentu jego powstania. Od „zaledwie” lokalnego partnera SOM i konsultanta Karlastaden Utveckling AB, który prowadzi projekt, do bycia odpowiedzialnym za projekt budowy wieży, jak również projekt dwóch nowych sąsiadujących kwartałów. Jednocześnie pomagamy innym zaangażowanym w obecną pracę nad stworzeniem szkiców i prowadzenie badań.
– Dzięki naszemu doświadczeniu w Polsce mamy świadomość, w jakiej pozycji jest SOM. Wygranie przetargu w kraju, w którym wcześniej się nie pracowało, nie jest łatwe, a my wiemy, jak zapewnić wsparcie i pomoc w najbardziej odpowiedni sposób – mówi Magnus Mönsson, architekt i dyrektor generalny.
”Tak złożony projekt wymaga dokładnej koordynacji zasobów i zaangażowanych stron, a my, jako lokalni eksperci, wiążemy wspólną nicią cały zespół.”
Sophie Dufva, architektka i menedżer regionalny
Dzięki temu projektowi Karlastaden stanie się nową atrakcją zarówno dla mieszkańców Göteborga, jak i turystów. Wielu ludzi będzie tu też mieszkać i pracować; wymaga to podejścia długoterminowego zarówno do estetyki terenu, jak i praktycznych rozwiązań. Ogólny cel to ekologicznie, ekonomicznie i społecznie stabilny obszar, który oferuje nowe, niezwykłe doświadczenia. A jednocześnie powinien funkcjonować jak dobrze naoliwiona maszyna.
— Tak złożony technicznie i logistycznie projekt wymaga dokładnej koordynacji zasobów i jego uczestników. Wraz z naszymi kolegami z Zynka BIM i Zynka Visual gwarantujemy współpracę całego zespołu projektowego. Zarówno jako technicy, którzy są gotowi na dialog , oraz jako konsultanci – mówi Sophie Dufva.
Semrén & Månsson — jeden z zaproszonych konsultantów, który jest przy projekcie najdłużej i ma szeroki zakres zadań. Oprócz naszej roli architektów i konsultantów, jako grupa firm odgrywamy kluczową rolę w koordynacji – zarówno na poziomie ogólnym, jak i w zakresie cyfryzacji projektu. Właśnie to wyróżnia w szczególności Karlatornet jako projekt o najwyższych wymaganiach wobec narzędzi cyfrowych. Aby grupa konsultantów mogła wspólnie pracować nad złożonymi zadaniami technicznymi, należy zapewnić jednolitą przestrzeń cyfrową. Wszystkie rysunki są dostarczane cyfrowo, a wymagania dotyczące modeli 3D są bardzo wysoko postawione, jest to koronkowa robota, w której dużą rolę odgrywają nasi koledzy z Zynka BIM.
Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej pracy, rozpocząć współpracę lub poszukać pracy? Skontaktuj się z nami. Od czasu do czasu możesz również otrzymywać od nas e-maile z informacją treścią.
© Semrén & Månsson 2024