Dawny teren Polfy

Architektura krajobrazuRozwój miejscowościSektor mieszkaniowy

Propozycja powstaje w wyniku czterostopniowego procesu projektowego. Te cztery warstwy, wraz z kolejnością ich rozważania, są kluczowe dla zrealizowania koncepcji miejsko-zielonej gradacji i jej wdrożenia na danym obszarze. Na początku propozycja analizuje, jakie przestrzenie społeczne są pożądane w danym regionie. Następnie te przestrzenie są zestawiane z istniejącą i potencjalną strukturą zieleni. Po uwzględnieniu potrzeb społecznych i ekologicznych projektowane są budynki, które efektywnie spełniają te potrzeby. W końcu dodaje się wszelką dodatkową infrastrukturę, aby stworzyć spójne, funkcjonalne osiedle.

  • Doskonała lokalizacja w nowym centralnym centrum Warszawy, położona w prężnie rozwijającym się obszarze Ronda Daszyńskiego;

  • Zróżnicowane nowoczesne sąsiedztwo o kreatywnej architekturze;

  • Doskonałe połączenia komunikacyjne;

  • stacja metra w bezpośrednim sąsiedztwie z działką;

 

  • tramwaje i autobusy w bezpośrednim sąsiedztwie z działką;

  • 5 minut samochodem do Dworca Centralnego;

  • 20 minut samochodem na lotnisko Chopina;

  • Pieszo do głównej stacji PKP Ochota;

  • Pieszo do głównych funkcji miejskich Warszawy;

  • Bezpośrednie sąsiedztwo Muzeum Powstania Warszawskiego;

Spotkanie z zróżnicowanym krajobrazem miejskim

Teren znajduje się w zróżnicowanej okolicy z budynkami o różnej wysokości. Na zachód działka graniczy z wieżowcami o wysokości do 40  pięter, podczas gdy z drugiej strony, zwrócona jest w kierunku dzielnicy mieszkalnej o niższej zabudowie na południom jej krańcu. Propozycja dostosowuje się do tej zróżnicowanego otoczenia, dopasowując wysokości budynków

Wysokości są również niższe w środkowej części osiedla, gdzie budynki graniczą z dużym placem centralnym oraz terenami zielonymi.

 

CZĘŚĆ 2: STRATEGIE PROJEKTOWANIA

Rozmieszczenie

Budynki są umieszczone w sposób przemyślany, tworząc przesunięte układy, podkreślające wydłużony kształt wież. W powstałych przerwach zaprojektowano zielone kieszonkowe przestrzenie, dedykowane do użytku mieszkańców.

Podia

Biurowce są umieszczone na szczycie niższego budynku podium. Tworzy to intymną relację z poziomem ulicy i ogólnie wprowadza niską skalę w dzielnicy.

Zielone przestrzenie

Zielone przestrzenie w połączeniu z komercyjnym parterem przyciągają zarówno odwiedzających, mieszkańców, jak i pracowników biurowych, zachęcając ich do spędzania więcej czasu w tej okolicy.

Plac Centralny

Plac jest największym i najbardziej aktywnym spośród proponowanych terenów zielonych. Tutaj mieszkańcy i pracownicy biurowi przeplatają się, tworząc ruchliwe, zaludnione miejsce przez całą dobę.

Wewnętrzne dziedzińce

Dziedzińce są dostosowane do potrzeb mieszkańców osiedla. Dzielone między kilkoma budynkami, stanowią okazję do spotkań i interakcji z sąsiadami w pół-prywatnej przestrzeni.

Połączenia

Zielone ścieżki i chodniki ułatwiają poruszanie się po dzielnicy, zarówno łatwe, jak i przyjemne. Ponieważ samochody mają ograniczony dostęp do obszaru, przestrzeń drogowa może być wykorzystana do innych celów.

Share

Chcesz się z nami skontaktować?

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej pracy, rozpocząć współpracę lub poszukać pracy? Skontaktuj się z nami. Od czasu do czasu możesz również otrzymywać od nas e-maile z informacją treścią.

LinkedInInstagram