Clarion Hotel Post — Wnętrze

HoteleProjektowanie wnętrz

Dzięki przekształceniu budynku poczty w nowoczesny hotel, miasto Göteborg zyskało nie tylko nową atrakcję turystyczną, ale również hotel miejski. Skondensowano w nim duże skupienie na przeszłości i teraźniejszości, bawiąc się historią, od architektury po modę miejską.

KlientNordic Choice Hotels/Strawberry Properties

AdresDrottningtorget, Göteborg

Rok2005–2012, rozbudowa w 2019-2020

Liczba pokoi500 + 40

NominacjeEuropean Copper Awards, Stenpriset 2013 samt Årets Bygge 2013

Postmodernistyczne spojrzenie na neoklasycyzm

W Clarion Hotel Post przeszłość spotyka się z przyszłością. Lekkość lat 2010 twórczo przeplata się ze stonowanymi kolorami lat 20. i charakterystyczną dla tych lat lekkością. Antyczne meble dopełniają nowoczesne materiały, takie jak wapień, łupek i mosiądz. Elementy tekstylne łączą różne epoki. Odtworzono to samo DNA co 100 lat temu, ale w nowej odsłonie.

Z wielkim szacunkiem do 100-letniego budynku

„Nie naprawiaj tego, co nie jest zepsute” to aforyzm, który najlepiej opisuje podejście Semren & Månsson w kwestii projektowania wnętrza Clarion Post. W części zabytkowej najwięcej uwagi poświęcono na zachowanie i odtworzenie istniejących już elementów, odtwarzając detale takie jak balustrady, boazerie, listwy, parapety i listwy okienne. 326 pokoi w tej części budynku jest urządzonych w odcieniach ziemi. Nowo dodane 174 pokoje, mieszczące się w nowym, sąsiednim budynku, wyróżniają się jaśniejszą i bardziej kontrastową kolorystyką.

”Clarion Post Hotel był czymś przełomowym dla miasta i dla nas jako architektów. Otwarcie cichego budynku po konserwacji dla ludzi i zmiana całej atmosfery wokół Drottningtorget jest jedną z najbardziej imponujących rzeczy, jakich dokonaliśmy.

Helena Akselsson, architektka konceptualna, pracownia wystroju wnętrz

Ciąg dalszy historii

Zachowane detale przypominają o poprzednim przeznaczeniu budynku. Przede wszystkim jest to wzór znaczków pocztowych. Jest widoczny na dywanach i elementach tekstylnych w całym hotelu. Wzór ten można zauważyć również na wapiennej posadzce dawnej poczty, gdzie obecnie znajduje się lobby. W tej samej przestrzeni projektanci umieścili mosiężną skrzynkę perforowaną na wzór stempla pocztowego. Nawet biurka i ławki z poczty otrzymały nowe życie. Wyposażono je w kółka umożliwiające poruszanie się, a rozmieszczone są w przestrzeniach publicznych hotelu.

Miękkie obicia

Kolory, wzory i tekstury łączą się ze sobą, mieszają i powtarzają w różnych częściach hotelu jako spajający, ale dynamiczny motyw. Główną funkcją tekstyliów jest bez dwóch zdań dekoracja wnętrza. Ale jest też funkcja dodatkowa, która polega na poprawie akustyki budynku z kamiennymi podłogami i betonowymi sufitami. Uwaga projektantów poświęcona tekstyliom, nawiązuje również do pełnej sukcesów historii przemysłu modowego w Göteborgu. Na przykład, faliste fronty barów mają przywodzić na myśl opadające, drapowane ubrania.

Modułowa rozbudowa pokoi

W 2018 roku, pięć lat po otwarciu hotelu, okazało się, że do 500 pokoi trzeba dodać kolejne 40. W budynku wpisanym do rejestru zabytków nie jest najłatwiejsze przedsięwzięcie. Rozwiązaniem było zastosowanie gotowych modułów pokojowych, które zostały wyniesione ponad dach hotelu i umieszczone na dziedzińcu dawnego budynku pocztowego. Moduły zostały wyposażone we wszystkie elementy wykończenia i były gotowe do podłączenia wody i prądu.

Projektanci Semrén & Månsson byli odpowiedzialni za projekt zarówno samego pokoju modułowego, jak i jego mebli. Główną wytyczną projektowania nowych pokoi było to, że ich wyposażenie powinno współgrać z koncepcją z 2012 roku: wyraźnie nowoczesną, ale z użyciem trwałych materiałów, które starzeją się z godnością. Ze względu na niewielkie rozmiary pomieszczeń, wszystkie rozwiązania dla wnętrz zostały wykonane na zamówienie i specjalnie zaprojektowane.

Nacisk położono raczej na fakturę i właściwości materiału niż na kontrastujące kolory. Wykorzystano marmur, dąb, mozaikę oraz przyciągające wzrok komody z metalu i kamienia wulkanicznego.

– „Wielkość modułów i warunki ich skompletowania postawiły przed nami wyzwanie znalezienia nowych kreatywnych rozwiązań dla wnętrz pokoi hotelowych. Zamiast tradycyjnego biurka, zaprojektowaliśmy wygodny kącik wypoczynkowy przy wolnostojącym stole, umożliwiający zarówno pracę, jak i przyjęcie gości na niewielkiej przestrzeni” – dzieli się Sara Ewresker, architektka koncepcyjna pomieszczeń modułowych.

”40 nowych pokoi wzbogaciło ten niesamowity budynek nutą współczesności. Miło widzieć jak to, co stworzyliśmy, dalej cieszy się sympatią.”

Sara Ewersker, Arkitekt SAR/MSA

Share

Chcesz się z nami skontaktować?

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej pracy, rozpocząć współpracę lub poszukać pracy? Skontaktuj się z nami. Od czasu do czasu możesz również otrzymywać od nas e-maile z informacją treścią.

LinkedInInstagram