Clarion Hotel Post

Hotele

Inspirujący przykład tego, jak produktywna współpraca pomiędzy biurem architektonicznym, administracją miasta i deweloperem zaowocowała tym, że zabytek historyczny zachował swój wygląd i otrzymał nową funkcję. Dawny budynek poczty z lat 20. w centrum Göteborga, który jest chronionym dobrem kultury, stał się częścią nowoczesnego hotelu i efektowną atrakcją turystyczną na mapie miasta.

KlientNordic Choice Hotels/Strawberry Properties

AdresDrottningtorget, Göteborg

Rok2005–2012, 2018-2020

Powierzchnia całkowita34 34 750 m2 + tillbyggnaden 1280 m2

Liczba pokoi 540 (500 år 2012 + 40 år 2020)

NominacjeEuropean Copper Awards, Stenpriset 2013 samt Årets Bygge 2013

”W tym projekcie znaleźliśmy rozwiązanie dla niemal każdego problemu, z jakim może spotkać się architekt, a ja jestem bardzo zadowolony z efektu końcowego. Jest to dobry przykład na to, że architekt, miasto i klient mogą ściśle współpracować, aby zrealizować coś, o czym nikt inny nie myślał, że jest w ogóle możliwe.”

Magnus Monsson, architekt, szef koncernu, profesor

Od zabytku chronionego przez państwo do nowoczesnego hotelu

Pomysł przekształcenia obiektu dziedzictwa narodowego w nowoczesny kompleks hotelowy początkowo wydawał się nierealny. Jednak rada miejska postanowiła dać nieczynnemu budynkowi poczty nowe życie, otwierając go dla mieszkańców i tworząc w centrum Göteborga nowy element wzbudzający zainteresowanie. Dwie kluczowe kwestie w dostosowaniu budynku z 1920 roku do nowoczesnych wymogów funkcjonalnych i logistycznych to 13-piętrowa rozbudowa w miejscu dawnej stacji przeładunkowej oraz utworzenie nowego wejścia na plac.

”Nowe i stare może istnieć obok siebie. Takie połączenie stylów wydawało się charakterystyczne dla znaczących miast, a my mamy nadzieję, że w Göteborg będzie to częstszy widok.”

Mark Isitt, krytyk architektury

Współczesny, ale nie minimalistyczny

Czego można oczekiwać, gdy stonowane odcienie lat 20. wchodzą w twórczy sojusz z wyrazistą lekkością lat 2010? Wnętrze hotelu Clarion Post jest pełne niespodziewanych spotkań i wyrafinowanego maksymalizmu. Oryginalne detale wnętrza są delikatnie podkreślone przez nowoczesne dodatki z eleganckich materiałów, takich jak wapień, łupek, mosiądz i tkaniny. To samo DNA, ale w nowym wydaniu.

Od przeszłości do przyszłości

Materiały elewacyjne z miedzi, łupka i granitu w nowym budynku nawołują do cech zabytkowego budynku. Co więcej, 13-piętrowy budynek wyróżnia się, górując jako postmodernistyczny monolit w panoramie miasta. Semrén & Månsson w delikatny sposób zajął się dziedzictwem historycznym. Widać to również w detalach wnętrza, które zgrabnie łączą różne epoki. Największą zmianą architektoniczną w budynku dawnej poczty jest centralny hol, który powstał pod oryginalnym pomieszczeniem poczty. Na szczególną uwagę zasługuje dziewięciometrowa recepcja hotelu, która w całości pokryta jest kryształowymi pryzmatami Orrefors.

”Nie chodzi o to, aby zabrzmieć uroczyście, ale nowy budynek jest ukłonem w stronę historycznej struktury miasta. Dążyliśmy do odbudowania jej.”

Magnus Monsson, architekt, szef koncernu, profesor

Nowa odsłona

Jakiś czas po otwarciu hotelu pojawiło się zapotrzebowanie na kolejne pokoje. Do tego czasu nad salą kongresową hotelu znajdowała się niewykorzystana przestrzeń budowlana. Takim sposobem prace nad trzypiętrową, 40-pokojową dobudową, które rozpoczęliśmy w 2018 roku na tym terenie, można określić jako stworzenie “brakującego ogniwa”.

To rozwiązanie wymagało bezprecedensowej dokładności. Pokoje zostały zaprojektowane przez nas w Semrén & Månsson, wyprodukowane na Łotwie, a następnie dostarczone jako gotowe moduły, które zostały wyniesione na dziedziniec hotelu przez ogromny dźwig i ułożone jeden na drugim. Na miejscu wybudowano jedynie same korytarze pokoi hotelowych i odświeżono elewację.

Co do samego designu, podobnie jak w przypadku początkowych prac nad hotelem w 2012 roku, czerpaliśmy z istniejących materiałów budowlanych z dodatkami w nowoczesnym stylu. Łupek i miedź – zarówno na początku projektowania, jak i później –  odegrały jednocześnie rol elementu łączącego i oddzielającego zabytkowe i nowoczesne struktury.

Wzajemną relację między historycznymi i nowymi budynkami można opisać jako relację między starszym i młodszym rodzeństwem, z takim samym DNA.

Share

Chcesz się z nami skontaktować?

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej pracy, rozpocząć współpracę lub poszukać pracy? Skontaktuj się z nami. Od czasu do czasu możesz również otrzymywać od nas e-maile z informacją treścią.

LinkedInInstagram